Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Prasóweczki

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca dostały w utrzymanie przepisy, które pomagają odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwy numer konta. Zgodnie spośród nimi bank poprosi odbiorcę o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli klient nie wyda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do tego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

Do tej pory odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto było problem. O pomyłkę nie było trudno zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda mają mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, ale jeżeli dany przez nas numer rzeczywiście istniał i chodził do następnej niż chcieliśmy osoby, przelew był przeprowadzany.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania możliwości nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Niestety jest więcej obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do tej pory bank nie mógł również zwrócić nam danych użytkowniku przelewu zleconego przez pomyłkę, bo tworzyły one tajemnicę bankową. W prawd to tylko z silnej opinii odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. Wówczas to weszły w utrzymanie znowelizowane przepisy ustawy o pomocach płatniczych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz już poinformować o tym polski bank, a tenże w czasie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, że jest cel zwrotu kapitałów.
Na przełom klient ma 30 dni. Zwrócone pieniądze trafią na określony rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Tak że się zdarzyć, że nieuczciwy klient nie będzie chciał oddać pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł udzielić jego informacje, co pozwoli nam przedstawić na ulicę sądową. W działalności świadczy to, że klient zostanie zmuszony wyrokiem do obrotu pieniędzy, a na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie świadczy to natomiast, że nie musimy już zachowywać uwadze w trakcie zlecania przelewów. Jeszcze będzie trudno odzyskać pieniądze, jakie staną celowo wykorzystane na przykład przez oszusta lub gdy staniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont robionych na słupa. Pozyskanie danych użytkowniku zwróci się w takiej form na kilku, bowiem nie będzie on świadomy tego, że poprzez jego rachunek przepłynęły pieniądze. Natomiast obecne w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o