Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natury?

Prasóweczki

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi? Odczuwasz zwiększone pragnienie, zmęczenie a systematycznie korzystasz z toalety? Toż mogą stanowić fakty hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we natury. Sprawdź, jakie są inne obrazy a kiedy należy przeprowadzić badanie glukozy.

Co wtedy stanowi glukoza?

Glukoza to cukier prosty powstały na produkt rozkładu węglowodanów, odpowiedzialny za dostarczanie chęci do konkretnych komórek organizmu. Jej liczba kontroluje hormon wydzielany przez trzustkę, czyli insulina. To ona mówi za poziom glukozy – uaktywnia się po posiłku, kiedy poziom cukru wymaga wyregulowania. Gdy etap ten zbyt spadnie, trzustka produkuje glukagon, który informuje wątrobę o potrzeb skorzystania z rezerwy energetycznej. Jeżeli mechanizm ten jest zaburzony, podchodzi do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Objawy niewłaściwego poziomu glukozy

Podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia, to stopień, który wykonywa uciążliwy dyskomfort. Jego objawy to:

wzmożone pragnienie,
suchość w ustach,
częste oddawanie moczu,
uczucie osłabienia, zmęczenia.

System w niniejszy środek wysyła sygnał, że stężenie glukozy jest za duże. Czyni je uregulować, zwiększając pragnienie oraz produkcję moczu, co ma na końca wydalenie nadmiaru cukru z organizmu.

Zbyt niski poziom glukozy, czyli hipoglikemia, alarmuje w skór będących objawów:

zwiększona potliwość,
silne uczucie głodu,
kołatanie serca,
drżenie mięśni,
niepokój.

Nagły, ciągnący się stan hiperglikemii może spowodować do niewydolności poszczególnych organów, uszkodzenia mózgu lub choćby do śpiączki. Hipoglikemia natomiast w wielkiej osobie może tworzyć zniszczeniem nerwów obwodowych.

Badanie poziomu glukozy

Jeżeli zaobserwujemy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, należy sprawdzić, czy poziom cukru mieści się w ilości. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i położyć ją na pasku w glukometrze. Badanie glukozy można zbudować w laboratorium lub w gabinecie lekarskim. Lekarz może zlecić również doustny test obciążenia glukozą, który wskazuje, jak organizm radzi sobie z ważną częścią cukru.

Normy poziomu cukru u kobiet zdrowych:

na czczo: 70-110 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l)
po posiłku: < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Jak uregulować poziom cukru?

Poziom glukozy w układzie obniża i stabilizuje dieta, której podstawą są artykuły o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki z codziennego menu należy przygotowywać bez dodatku cukru, a tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zamienić na roślinne tłuszcze nienasycone. Nakładajmy na pełnoziarniste pieczywo, chude mięso także ogromne dawce warzyw.

Doraźnie poziom cukru można zmniejszyć, wypijając 1-2 szklanki wody, która rozcieńcza krew i zmniejsza stężenie glukozy. Zwiększona ilość płynów pobudza i produkcję moczu, co pozwoli wypłukać z organizmu nadmiar cukru. W przypadku hiperglikemii pomocny zapewne żyć też umiarkowany wysiłek fizyczny – aktywność fizyczna wykorzystuje nadmiar cukru do realizacji energii. Czynnikiem, który bardzo obniża poziom glukozy we natury, jest stres.

W przypadku tzw. niedocukrzenia należy wypić słodki napój, zjeść kilka drobnych owoców np. winogron lub rodzynek, czekoladę lub cukierki z glukozą.

 

zobacz również Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *